Express-Miejski.pl

Pies konał na oczach właścicieli – nie widzieli w tym nic złego

Skrajnie zaniedbany pies w Gniechowicach fot.: TOZ Wrocław

Bardzo zaniedbany pies pozbawiony jedzenia i picia został zabrany do lecznicy dzięki interwencji inspektorów z TOZ.

8 marca inspektorzy z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przejeżdżali przez miejscowość Gniechowice w gminie Kąty Wrocławskie. Tam jedna z inspektorek wypatrzyła na posesji zaniedbanego psa. - Na ziemi leżała bryła sierści. Pies się nie ruszał, nie reagował na wołanie. Jedynie patrzył. Po dotknięciu grzbietu – szok i rzucanie łaciną. Same kości. Dawno nie widzieliśmy tak zaniedbanego psa! - czytamy na stronie towarzystwa.

Pies pozbawiony był jedzenia i picia, nie reagował na wołanie. Po kilkunastu minutach pojawili się jego właściciele, którzy do momentu przybycia policji nie widzieli w tym nic złego, bo przecież pies "był już stary".

Zwierze było skrajne wycieńczone i zaniedbane. Waży zaledwie 17 kilogramów. - Badania krwi nie wykazały problemów z wątrobą czy nerkami. Podwyższony jest jedynie enzym trzustkowy. Zagłodzony – stwierdzają weterynarze. Psiak jest pod naszą opieką. Rokowania są dobre - informują inspektorzy.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt właściciel zwierzęcia domowego ma obowiązek zapewnienia mu pomieszczenia z dostępem do światła dziennego, chroniącego przed upałami, zimnem oraz opadami atmosferycznymi. Zwierzę znajdujące się w pomieszczeniu musi mieć możliwość swobodnej zmiany pozycji ciała, dostęp do wody i odpowiedniego pożywienia. Utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania to forma znęcania się nad zwierzętami.

Przepisy ustawy o ochronie zwierząt przewidują kary nakładane na osoby źle je traktujące. Znęcanie się nad zwierzęciem jest przestępstwem i grozi za nie kara do 2 lat pozbawienia wolności. W przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem sprawca jest zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto, sąd może orzec wobec osoby skazanej zakaz posiadania zwierząt na okres do 10 lat oraz nawiązkę w wysokości od 500 złotych do 100 tys. złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

Możesz pomóc wpłacając darowiznę na konto towarzystwa

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce

Oddział we Wrocławiu

ul. Żeromskiego 56, 50-312 Wrocław

PKO BP 59 1020 5242 0000 2202 0251 5096

dla wpłat zagranicznych SWIFT: BPKOPLPW

w tytule: Zefir z Gniechowic

pharom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA