Express-Miejski.pl

Prawie 50 mln na inwestycje

Gmina Kąty Wrocławskie planuje wydać blisko 50 milionów na inwestycje fot.: ph - em24.pl

W grudniu radni podejmą uchwałę budżetową gminy Kąty Wrocławskie. Przewidziano w niej wydatki majątkowe na poziomie niemalże 50 mln złotych. Czuć rok wyborczy.

- Projekt budżetu na 2018 rok jest rekordowy. Złośliwi powiedzą, że to budżet przedwyborczy – komentuje burmistrz Antoni Kopeć. - Jeżeli tak, to każdy składany przeze mnie w ostatnich latach takowym już był. Co roku jest on wyższy ze względu na rosnące dochody gminy, dzięki zwiększającym się dochodom z podatków PIT i CIT – dodaje włodarz.

Dochody mają osiągnąć poziom 127 mln zł. Wydatki zaplanowane przez kącki magistrat osiągną poziom 150 mln złotych, z czego na inwestycje przeznaczono blisko 50 mln, co przełoży się na nieco ponad 23 mln deficytu. - Część z tych wydatków zostanie pokryte, jeżeli rada tak postanowi zaciągniętym kredytem, w tym również na warunkach referencyjnych głównie na budowę kanalizacji - informuje burmistrz.

Wśród zadań drogowych zawarto między innymi budowę sygnalizacji świetlnej przy ul. 1 Maja w Kątach Wrocławskich, budowę dróg w Cesarzowicach, Mokronosie Dolnym, Nowej Wsi Wrocławskiej, ul. Krótkiej, Legionów i Korczaka w Kątach Wrocławskich, Willowej w Smolcu. Przewidziano także budowę parkingu przy szkole podstawowej nr 1 w Kątach Wrocławskich (przy Delfinku).

W planach związanych z gospodarką gruntami i nieruchomościami przewidziano zakup mieszkań komunalnych, a także rewitalizację rynku wraz z remontem kościoła, w którym powstanie biblioteka z czytelnią i regionalne muzeum.

Inwestycją, która pochłonie najwięcej funduszy (8,65 mln), będzie przebudowa i rozbudowa szkoły podstawowej w Sadkowie. Magistrat planuje także zakupić działkę i wykonać projekt pod budowę zespołu przedszkolno-szkolnego w Krzeptowie (1,35 mln). Gros środków przeznaczono na przyszkolną pływalnię budowaną w Kątach Wrocławskich (7,05 mln).

W zadaniach związanych z gospodarką komunalną i ochroną środowiska przewidziano wydatki związane z budową kanalizacji sanitarnej - wschód (5 mln) oraz rewaloryzację parku staromiejskiego w Kątach Wrocławskich (1,328 mln). Zmodernizowane także zostaną budynki ośrodka zdrowia i SP nr 2.

W 2018 roku gmina planuje także budowę świetlic w Pełcznicy, Kilianowie, Kębłowicach. Rozbudowana zostanie ta w Samotworze.

Jeśli chodzi o zadania związane z kulturą fizyczną, to na liście zadań znalazły się między innymi budowa boiska wielofunkcyjnego Wojtkowice-Krobielowice, kompleksu rekreacyjnego w Krzeptowie, trybun na boisku w Bogdaszowicach. Najdroższym zadaniem będzie modernizacja kompleksu sportowego przy ul. Zwycięstwa w Kątach Wrocławskich (1 mln zł).

akme

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA