Express-Miejski.pl

Apel do rolników, aby nie niszczyli poboczy dróg

Według prawa świadome zaorywanie pasa drogowego jest wykroczeniem [zdjęcie ilustracyjne] fot.: bom

Rolnicy, którzy podczas prac na polach będą zaorywać pobocza dróg mogą liczyć się z konsekwencjami. O nie niszczenie poboczy apeluje burmistrz Kątów Wrocławskich.  

Chodzi o rowy melioracyjne, pobocza dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich na terenie gminy. Burmistrz Antoni Kopeć apeluje, aby nie zaorywać pasów. Rolnicy, którzy będą to robić mogą liczyć się z konsekwencjami.

- W przypadku stwierdzenia wyżej wymienionych przypadków będę wnosić o dobrowolne przywrócenie do stanu pierwotnego naruszonych elementów infrastruktury drogowej lub zostaną one usunięte na koszt rolnika – informuje komunikat burmistrza.

Sprawę poruszono na zebraniu sołtysów. Dlaczego sprawa jest ważna? Zdaniem Stanisława Chojeckiego – kierownika Wydziału Dróg i Transportu w Urzędzie Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie zdarzały się przypadki, że przez zaoraną drogę nie mógł przejechać ciągnik lub ciężki sprzęt rolniczy.

- Sprawa się nasila, co pewien czas. Później zaorany pas drogi trzeba sprawdzać geodezyjnie. Tam, gdzie trwają budowy problemem jest położenie wzdłuż drogi podziemnej sieci np. elektrycznej czy kanalizacyjnej. Najczęściej sieci układane są w pasach drogowych – tłumaczy kierownik.

Według prawa świadome zaorywanie pasa drogowego jest wykroczeniem, za które można ponieść konsekwencje. Mówi o tym artykuł 100 kodeksu wykroczeń: kto „zaorywa lub w inny sposób zwęża pas drogowy lub pas przydrożny, uszkadza rowy, skarpy nasypów lub wykopów albo samowolnie rozkopuje drogę publiczną – podlega karze grzywny albo karze nagany”. Kara za nielegalne zajęcie pasa drogowego w przypadku pobocza i rowów naliczana jest dziennie 30 zł za metro kwadratowy.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA