Express-Miejski.pl

Czy izba pamięci otrzyma dofinansowanie?

Izba w swoich zbiorach posiada prawie 700 eksponatów fot.: RIP

Niedługo będzie wiadomo, czy Regionalna Izba Pamięci z Kątów Wrocławskich otrzyma dofinansowanie z wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (OPiP) działa od 2007 roku. Zajmuje się upowszechnianiem informacji o regionie. Przygotowuje też stałe ekspozycje w Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej. W przeszłości izba pamięci z Kątów Wrocławskich przekazała do wrocławskiego ośrodka różne przedmioty powiązane z historią.

- To stare fotografie, gazety m.in. Rzeczypospolita z 1944 roku, walizki, które zostały po Niemcach. Łącznie nasze stowarzyszenie przekazało pięćdziesiąt różnych rzeczy. Cześć dokumentów została skopiowana – mówi Stanisław Cały, członek stowarzyszenia.

Zimą tego roku kąckie stowarzyszenie dołączyło do programu „Dolnośląskie Izby Pamięci”. Podpisano umowę, w ramach której wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” będzie wspierał i zabezpieczał zbiory z Kątów. W marcu na terenie Centrum Historii Zajezdnia odbyła się uroczystość podsumowująca dziesięciolecie OPiP. Były wspomnienia i podziękowania. Do udziału zaproszono m.in. prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i posła Kazimierza Michała Ujazdowskiego.

- Od wielu lat Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej przyczynia się do gromadzenia materiałów przez naszą placówkę, dzieli się wiadomościami i wypożycza swoje eksponaty – podkreśla Marek Mutor, dyrektor OPiP.

Andrzej Cichecki - szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej oraz Marek Mutor podpisali porozumienie, dzięki któremu wrocławska placówka obejmie patronat nad regionalną izbą z Kątów. To nie koniec. W tym roku Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” wnioskował o fundusze na 100-obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości są planowane w 2018 roku.

- W ramach obchodów ośrodek z Wrocławia stara się o fundusze. Być może my również otrzymamy część środków na prowadzenie izby – tłumaczy Andrzej Cichecki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej.

Stowarzyszenie powstało w 2009 roku. Skupia ludzi zainteresowanych historią regionu, zabytkami oraz walorami turystycznymi. W swoich zbiorach posiada blisko 700 różnych eksponatów: dokumentów, zdjęć, znalezisk archeologicznych, książek i artykułów dotyczących miasta i gminy Kąty Wrocławskie.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA