Express-Miejski.pl

Rewolucyjna studniówka. Poszukiwani wolontariusze Szlachetnej Paczki

Szlachetna paczka we Wrocławiu fot.: Agnieszka Ożga-Woźnicka

W najbliższy wtorek od godziny 16 we Wrocławiu odbędzie się happening z udziałem społeczników Szlachetnej Paczki i Akademi Przeszłości.

„Studniówka” to święto wolontariuszy, ale i wielka mobilizacja. Abyy skala pomocy w obu projektach mogła być taka jak w zeszłym roku, wciąż potrzeba co najmniej 13,5 tysiąca ochotników również w województwie dolnośląskim.

Akcja zyska w tym roku wyjątkową oprawę. Wolontariusze nawiążą podczas niej do postaci narodowych, bohaterów z przeszłości – idealistów, którzy mieli odwagę brać sprawy w swoje ręce i tworzyli historię.

Nasi wolontariusze są tacy sami, tworzą historie. Ich zaangażowanie to nowa odsłona tego samego idealizmu, tylko w innych czasach. Dziś trzeba szukać jedności i tego, co rozwija. I to właśnie super robią - chwali ksiądz Jacek Wiosna Stryczek.

Happeningi odbędą się w całej Polsce. We Wrocławiu przy pomniku ­­­­­­­­­­­­­­­­Bolesława Chrobrego (ulica Świdnicka). Miejsca nie są przypadkowe. Pomniki mają podkreślać to, że wolontariusze Szlachetnej Paczki i Akademii Przeszłości tworzą historie tak, jak bohaterowie uwiecznieni na pomnikach. Robią to, docierając z pomocą do setek tysięcy potrzebujących rodzin i dzieci zmieniając sposób myślenia Polaków o pomaganiu.

W ludziach siła!

To ważny moment dla Szlachetnej Paczki. Właśnie teraz rozstrzyga się, do ilu rodzin dotrze pomoc w tym roku. Ile dzieci będzie mogło odkryć swój potencjał. Wszystko zależy od  liczby zaangażowanych wolontariuszy. Tylko tam, gdzie znajdą się wolontariusze, możliwe będą spotkania z rodzinami, z dziećmi. Będzie możliwa pomoc. W tym roku poszukiwanych jest 13,5 tysiąca osób w 800 lokalizacjach na terenie całej Polski. To dzięki nim już 18 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, dla których przygotują dedykowaną pomoc. Finał, podczas którego pomoc dotrze do rodzin, odbędzie się w weekend 9-10 grudnia.

Bez wolontariuszy nie ma Paczki

Szlachetna Paczka działa od 2001 roku. Tylko w ubiegłym roku wartość pomocy materialnej przekazanej potrzebującym w ramach projektu wyniosła 47 mln zł. Dlaczego to właśnie wolontariusze pełnią w nim kluczową rolę?

Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określa, jaki rodzaj pomocy jest dla nich najlepszy. Osobiste spotkanie służy temu, by przekazana pomoc była naprawdę mądra, czyli dała rodzinie szansę na realną poprawę sytuacji i wyjście z biedy. Społecznicy wspierają także darczyńców, pomagając im przygotować paczki z dedykowaną pomocą dla wybranych przez nich rodzin w potrzebie.

Z kolei wolontariusz Akademii Przeszłości przez kilka miesięcy roku szkolnego regularnie, raz w tygodniu, spotyka się z dzieckiem mającym problemy w szkole i staje się jego przyjacielem i mentorem. Uczy je wygrywać, wzmacnia jego dobre strony, podnosi jego samoocenę i sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć.

- Paczka to oryginalny, polski pomysł. Nikt na świecie nie zorganizował tak precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy na tak duża skalę, potrafimy działać jak pozytywiści. Paczka pokazuje, jak świetnie umiemy się zorganizować - dodaje ksiądz.

Jak zostać społecznikiem?

Chętni mają czas do 30 września. By zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki i Akademii Przeszłości wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Następne kroki to rozmowa i jednodniowe wdrożenie. Po nich pozostaje już tylko podjąć decyzję, podpisać umowę i zacząć pomagać.

mat.pras.

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA