Express-Miejski.pl

Wyhodował gigantyczną dynię. Waży około 350 kg

Gigantyczna dynia z Jaszkotla fot.: ph - em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Sołtys Gądowa i Jaszkotla - Marek Kuzdrowski - w swoim ogrodzie wyhodował olbrzymią dynię. Pestki tego typu gigantów kosztują nawet 10 tysięcy złotych.

Marek Kuzdrowski prowadzi gospodarstwo rolne w Jaszkotlu. - Produkujemy truskawki, maliny, ziemniaki, dynie, ogórki i w sezonie bób - informuje sołtys. W tym roku, wśród typowych dla prowadzonego przez rolnika gospodarstwa owoców i warzyw, znalazła się wyjątkowa odmiana dyni.  

- Na chwilę obecną waży ona około 350 kilograów i wciąż rośnie. Oficjalne ważenie odbędzie się 8 października w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu, bowiem "Gwiazda" - tak ją nazywam - startuje w organizowanym tam konkursie. Nasza kategoria to "najdziwniejsza". W ubiegłym roku wygrałem, mam nadzieję, że i w tym nie będzie inaczej - dodaje Marek Kuzdrowski.

Kosztowna hodowla gigantów

Jak informuje rolnik z Jaszkotla - wyhodowanie tej wielkości "Gwiazdy" do tanich nie należy. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku choćby zwierząt, liczy się rodowód. - Petkę olbrzyma kupiłem od rekordzisty z pod Kędzierzyna Koźle. Rodowód pestki to Atlantic Gigant 511 kg. Pestki rekordzistki ściągają ze Stanów Zjednoczonych. Ich ceny dochodzą do 2-3 tysięcy USD za pestkę. W tym roku pestka dyni, która pobiła rekord świata, sięgnęła 10 tysięcy USD za sztukę - komentuje mężczyzna, który dodaje, że w przyszłym roku również w jego gospodarstwie zagości olbrzymie pomarańczowe warzywo.

Oprócz wyjątkowego giganta, pan Marek posiada również pół hektara pola z dyniami "standardowego" rozmiaru. - Dlatego też zapraszam na kiermasz dyniowy. To już jego szósta edycja. Do niedzieli 10 września zapraszam na degustację zupy dyniowej, placków z dyni, frytek czy zapiekanek dyniowych. Dwie pierwsze edycję organizowałem w październiku, aczkolwiek ze względu na naszą pogodową aurę musiałem przełożyć to na wrzesień i tak czwarty rok cyklicznie spotykamy się w drugi weekend września - zachęca do przyjazdu rolnik. Jak dodaje - z roku na rok zainteresowanie kiermaszem jest coraz większe. - Przy okazji zapraszam za tydzień na wspólne wykopki do Gądowa - dodaje na zakończenie sołtys.

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA