Express-Miejski.pl

Radni zdecydowali o pomocy finansowej dla zniszczonych przez nawałnicę miejscowości

Sesja w Kobierzycach fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Kobierzyce przekażą 100 tysięcy złotych gminie Sulęczyno (woj. pomorskie). Pieniądze mają wesprzeć budowę dróg w miejscowościach zniszczonych przez nawałnicę.

O pomocy finansowej rozmawiano na sesji. Pieniądze dla Sulęczyna pójdą głównie na odbudowę szlaków komunikacyjnych. Obecnie, w niektórych wsiach w pobliżu Sulęczyna nadal nie ma prądu, a woda dostarczana jest okresowo. Gmina Kobierzyce dołoży się również do budowy szlaków rowerowych Pełczyce – Kobierzyce i Bielany Wrocławskie – Ślęza. Na zebraniu Piotr Kopeć – zastępca wójta omawiał bieżące sprawy, jakimi się zajmował.

- Zakończono budowę chodników w Budziszowie. Obecnie trwa przebudowa chodników w miejscowości Jaszowice. Uległy one zniszczeniu podczas przebudowy kanalizacji. Zakończyła się budowa drogi tłuczniowej w Księginicach i Kuklicach. W końcowej fazie jest przebudowa drogi powiatowej ulicy Tynieckiej w Domasławiu. Zakończono też przebudowę ulicy Magnoliowej w Bielanach Wrocławskich – wyliczał Piotr Kopeć.

Na sesji podjęto też kilka uchwał w sprawie budowy urządzeń wodnych i kanalizacji w gminie na następne lata.

Drogi wewnętrzne zamieniono na publiczne

Zatwierdzono taryfę zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków. Radny Czesław Stadnik pytał, jak zabezpieczone są hydranty uliczne przed marnotrawstwem wody i kto może z nich korzystać?

- Hydranty głównie służą do ochrony przeciwpożarowej. Dawniej urządzenia zamykano na klucz. Dziś nie jest to możliwe. Jedynym podmiotem upoważnionym do czerpania wody są jednostki straży pożarnej – poinformował Konrad Żechałko, szef Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Radni zdecydowali, że drogi wewnętrzne np. polne w miejscowościach m.in. Bielany Wrocławskie, Biskupice Podgórne, Cieszyce, Pustków Żurawski, Jaszowice, Pustków Wilczkowski, Chrzanów, Domasław, Kobierzyce, Tyniec nad Ślężą i w Wysokiej będą drogami gminnymi.

  - Od dziś będą to drogi publiczne. Dla użytkowników wiele się nie zmieni. Będzie można, jednak nadać nazwę ulicy lub numer posesji – poinformował zastępca wójta.

Adam Wójcik, honorowym obywatelem?

Najwięcej uchwał dotyczyło miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni podjęli ich kilkadziesiąt. Minutą ciszy uczczono pamięć Adama Wójcika, przedwcześnie zmarłego sportowca, który prowadził treningi w Koszykarskim Klubie Sportowym Kobierzyce. Jarosław Zawisza wnioskował, aby Adam Wójcik został honorowym obywatelem Kobierzyc. Radni zdecydowali również, aby Maria Jolanta Nowak – prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” została honorową obywatelką Kobierzyc. Uroczystość nadania tytułu odbędzie się 9 września. Radni podkreślili wkład Marii Jolanty Nowak w rozwój działalność GS „Samopomoc Chłopska” oraz zaangażowanie w rozwój gospodarczy gminy.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA