Express-Miejski.pl

Wilki w gminie Siechnice? Urząd publikuje instrukcję, jak się zachować

Na skutek ataków wilków na świecie od 2000 roku do 2017 roku zginęło dziewięć osób fot.: UG

W maju na polu między Kotowicami a Siechnicami znaleziono martwą sarnę. Na podstawie obrażeń weterynarze stwierdzili, że zabił ją wilk.  

Niedawno w okolicach Siechnic znaleziono szczenięta wilka. Od zeszłego roku w mediach pojawia się co raz więcej informacji o obecności wilków na Dolnym Śląsku. Watahy widziano w okolicach Oleśnicy. W kwietniu auto potrąciło wilka na autostradzie A4 w gminie Kostomłoty. Na podstawie tych zdarzeń Urząd Miejski w Siechnicach opublikował instrukcję, jak należy się zachować w czasie spotkania z dzikim zwierzęciem:

Jeśli spotkamy wilka

Wilki unikają ludzi, dlatego do bezpośredniego spotkania człowieka ze zwierzęciem dochodzi rzadko. Jednak, w przypadku natknięcia się w lesie na wilka należy zachować spokój, nie wpadać w panikę, nie wykonywać gwałtownych ruchów ani uciekać. Nie powinniśmy wpatrywać się w oczy wilka oraz pokazywać zębów, gdyż może to zostać uznane za rzucenie wyzwania zwierzęciu i przygotowanie do ataku. Może się zdarzyć, że wilk nie oddali się od razu, tylko przez dłuższą chwilę będzie się nam przyglądać. Wilki są ciekawskie, widzą monochromatycznie i mniej ostro niż ludzie, dlatego muszą dłużej przyglądać się napotkanemu osobnikowi, ponadto starają się dobrze poczuć zapach. W takim przypadku najlepiej poczekać, aż zwierzę zobaczy z kim ma do czynienia i odejdzie.
Gdy wilk zacznie warczeć i szczerzyć kły, powinniśmy wycofać się powoli nie odwracając się plecami do zwierzęcia, nie można zrywać się do nagłej ucieczki, gdyż w wilku może pojawić instynkt ścigania zdobyczy.
Badacze i znawcy wilków uważają, że wilki nie są groźne dla ludzi i atakują tylko w samoobronie, kiedy mają poczucie zagrożenia i nie ma żadnej możliwości ucieczki. Ewentualność ta dotyczy również sytuacji spowodowanej zranieniem wilka, na przykład kiedy zwierzę jest poważnie skaleczone albo bardzo chore i nie może się ruszać, lub przynajmniej nie może odpowiednio szybko uciec.

Wilk może zagryźć psa

Spotkanie wilka z psem może być śmiertelnie niebezpieczne dla czworonoga, który może zostać zaatakowany jako konkurent wilka lub w celu konsumpcyjnym. Dlatego spacerując z psem po lesie wskazane jest trzymanie psa na smyczy.

Ataki na ludzi

Na skutek ataków wilków na świecie od 2000 roku do 2017 roku zginęło dziewięć osób. Ostatni taki przypadek odnotowano w Gruzji w 2009 roku.

Zwierzęta są pod ochroną

W Polsce wilk szary podlega ścisłej ochronie na mocy rozporządzenia ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Zwyczaje wilków

Wilki są zwierzętami stadnymi, funkcjonującymi w grupach (tzw. watahach), z silną hierarchizacją, w Polsce liczących zazwyczaj 4-6 sztuk. Wataha obejmuje sobie terytorium, które w polskich warunkach osiąga wielkość ok. 150 kilometrów kwadratowych. Wilki mogą zjeść wszystko co zdołają upolować – od drobnych zwierząt po duże zwierzęta kopytne. Polując w większej ilości, wilki mogą położyć większe zwierzę (np. dorosłego łosia czy jelenia), natomiast samotny wilk z większych zwierząt może upolować np. małą sarną lub owcę. Wilk podczas jednego posiedzenia może zjeść do 10 kg mięsa. Uzupełnieniem diety wilka są owoce i runo leśne.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA