Express-Miejski.pl

Kolej zleciła badania nietoperzy żyjących przy torach

Linie kolejowe są dla nietoperzy szlakiem migracji fot.: bom

Badania zlecono studentom wydziału biologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ekspertyza wykazała, że kolej nie wpływa negatywnie na życie nietoperzy.

Dzięki badaniom Polskie Linie Kolejowej nie będą musiały stawiać dodatkowych zabezpieczeń podczas przebudowy tras kolejowych. Ssaki wykorzystują mosty i przepusty jako schronienia. Linie kolejowe są dla nietoperzy szlakiem migracji.
- Przeprowadzenie szczegółowych analiz dotyczących migracji oraz dokonanie oceny wpływu transportu kolejowego na populacje zwierząt było niezbędne. Wyniki badań stanowią istotne wsparcie w projektowaniu inwestycji prowadzonych przez PLK w zakresie ich oddziaływania na środowisko – mówi Ewa Makosz, dyrektorka Biura Ochrony Środowiska PKP Polskich Linii Kolejowych.
W Polsce można spotkać 26 gatunków nietoperzy. Część z nich egzystuje na obszarach przez które przebiegają linie kolejowe. Specjaliści z Uniwersytetu Wrocławskiego potwierdzili, że ruch pociągów nie wpływa negatywnie na występowanie tych ssaków. Oprócz tego przebudowa linii nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń.
- Nietoperze bardzo aktywnie wykorzystują teren kolejowy. Unikają jednak przestrzeni pomiędzy torem, a siecią trakcyjną, gdzie poruszają się pociągi – dodaje chiropterolog Marcin Pakuła.
Nocek rudy, borowiec wielki, karlik i mroczek późny wiedzą jak żyć przy torach. Potwierdziły to badania zachowań 13 różnych gatunków. Przy użyciu detektorów ultradźwiękowych kolej i Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego od kwietnia do września badały zachowania nietoperzy. Analizowano sytuacje zwierząt na odcinkach 9 linii w różnych regionach Polski. Do badań wykorzystywano także kamerę termowizyjną oraz psa.

bom

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kolej zleciła badania nietoperzy żyjących przy torach

  2017-06-06 19:44:15

  gość: ~Jerzy

  Wielcy mi specjaliści. Zwykłe studenciaki, które nawet do swoich prac magisterskich robią badania w ten sposób, że jak potrzeba reprezentatywnej próby to połowę ankiet wypełniają koledzy i koleżanki z akademika, a drugą połowę sami. PLK niech się nie ośmiesza tylko zleci badania profesjonalistom.

 • 2017-06-11 16:10:02

  Kamila7

  ostatnio dodany post

  Studenci robia badania, a naukowcy (?) tylko sie podpisuja. Badania do habilitacji tez robia im doktoranci. Taki poziom Uniwersytetu Wroclawskiego. O zenujacej kulturze profesorow tez mozna by sporo napisac. Robilam doktorat na tej uczelni, po czym ucieklam stamtad najszybciej jak sie dalo (obecnie mam dobra prace na zagranicznej uczelni). Zostaja tylko miernoty i lizusy, ktorzy prostych badan nie sa w stanie sklecic. Ogole zenada, potem dziwimy sie, ze polskie uczelnie stoja nisko w rankingach.

REKLAMA