Express-Miejski.pl

Czy dzięki uczniom znikną bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych?

Kadr z filmu zgłoszonego do konkursu fot.: youtube

Młodzież z Kątów Wrocławskich wzięła udział w konkursie i przygotowała trzyminutowy film pokazujący problemy osób niepełnosprawnych w poruszaniu się po mieście.

Konkurs Wspólna przestrzeń, wspólna sprawa skierowano do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjlanych. Jest finansowany przez Departament Stanu USA. 

Projekt ma na celu budowanie odpowiedzialności za otaczającą przestrzeń, z której korzystamy wszyscy jako użytkownicy, ale przede wszystkim na budzeniu empatii na potrzeby innych, szczególnie tych, którzy mają utrudnienia w poruszaniu się, czy w percepcji - informują organizatorzy. 

Zadaniem młodzieży biorącej udział w konkursie było przygotowanie 3-minutowego filmu, w którym pokazane miały być bariery architektoniczne utrudniające osobom niepełnosprawnym poruszanie się po ich miejscu zamieszkania. Swój klip przygotowali także radni z Młodzieżowej Rady Gminy Kąty Wrocławskie. Na filmie widzimy między innymi Regionalną Izbę Pamięci, Pocztę Polską, czy stację PKP. Dominika, która porusza się na wózku, ma szereg problemów z wejściem do poszczególnych instystucji, czy sklepów. 

- Największym problemem jest rynek, ponieważ cały pokryty jest kostką i osobie niepełnosprawnej ciężko jest dostać się z jednego końca na drugi. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku domu kultury. Nie ma tam windy, a większość zajęć odbywa się na piętrach - słyszymy na nagraniu.  

Spośród nadesłanych prac jury konkursowe wybrało 8 najciekawszych filmów. Wśród nich ten autorstwa kąteckich uczniów, który jednocześnie został przetłumaczony na język migowy, a następnie zamieszczony na stronie projektu i w mediach społecznościowych. 

W kolejnym etapie do Kątów przyjechali studenci architektury, które w ramach nagrody za film zapoznały się z problematycznym miejscem, dokonały stosownych pomiarów, skonsultowały się z fachowcami budowlanymi i na tej podstawie przygotowały projekt architektoniczny likwidacji sfilmowanych barier.

Projekt trafi też do Kątów Wrocławskich. - Liczymy na to, że znajdą się fundusze, aby zrealizować jego założenia - komentuje opiekunka grupy Katarzyna Łapińska-Szymańska, radna gminy.

Ostateczne zakończenie konkursu nastąpi w maju.  Zespoły uczniowskie i trzy najlepsze projekty architektoniczne  zostaną nagrodzone podczas Ogólnopolskiej Konferencji w Gdyni. - Mam nadzieję, że zbierzemy fundusze na podróż, aby nasi reprezentanci mieli szansę odebrać ewentualną nagrodę osobiście - dodaje radna. 

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA