Express-Miejski.pl

Jaguars Kąty Wrocławskie – wielki, amerykański sport w niewielkim mieście

Drużyna Jaguars Kąty Wrocławskie fot.: Beata Kapera

Futbol amerykański ma się w Polsce coraz lepiej. Wciąż przybywa jego entuzjastów, liczba drużyn wzrasta, a bardziej doświadczone ekipy stają się rozpoznawalne w Europie.

W Kątach Wrocławskich drużyna futbolu amerykańskiego istnieje od 2014 roku. Do dziś, pod nazwą Jaguars, zdobywa coraz większą rzeszę fanów. W rozmowie z prezesem Kamilem Dąbrowskim przybliżamy Czytelnikom klub oraz dyscyplinę, jaką jest futbol amerykański.

Początki futbolu w Polsce sięgają 2006 roku, w którym to założono Polską Ligę Futbolu Amerykańskiego. Dolny Śląsk mocno wpisuje się w propagowanie tej dyscypliny, a drużyny takie jak Panthers Wrocław (dawniej Devils oraz Giants czy The Crew) i Bielawa Owls posiadają długą tradycję. Co skłoniło założycieli to utworzenia drużyny futbolu amerykańskiego w Kątach Wrocławskich? - Do założenia klubu zachęciło nas stworzenie czegoś nowego na terenie prężnie rozwijających się pod każdym względem Kątów. Chodziło o to, aby dać alternatywę młodym ludziom dla spędzania czasu na ławeczce oraz żeby zapewnić mieszkańcom coś atrakcyjnego – mecze footballu to też grill, cheerliderki i inne atrakcje. Sport w ten sposób przyciąga i łączy społeczności – opowiada nam Kamil Dąbrowski.

Futbol to dość drogi sport. Profesjonalny sprzęt, przyrządy treningowe, przygotowanie boiska oraz organizacja meczy niosą za sobą spore koszty. W jaki sposób Jaguars pozyskują fundusze na funkcjonowanie klubu? - Pieniądze pozyskujemy w każdy możliwy sposób. Są to pieniądze z gminy Kąty Wrocławskie w formie dotacji celowej na rozwój sportu, są to składki zawodników oraz pieniądze, które ofiarują nam lokalni przedsiębiorcy np. „Gabinet Fizjoterapii Kamil Dąbrowski” opłaca pomieszczenie na sprzęt i leczy zawodników, Michał Szeptuch zajmuje się oprawą graficzną (plakatami itp.). Chłopaki później we własnym zakresie rozwieszają te plakaty – można zatem stwierdzić, że każdy daje od siebie to co może – tłumaczy Dąbrowski.

Poszukiwania doświadczenia

Drużyna z Kątów Wrocławskich nawiązała współpracę z wrocławskim zespołem Outlaws, który występuje w Toplidze, czyli najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. - Współpraca z Outlaws daje nam możliwość wspólnego trenowania z drużyną z Topligi – to bardzo dużo. My ze swojej strony podpieramy te treningi sprzętem treningowym, który jest w naszym posiadaniu oraz uzupełniamy kadrę zawodniczą – mówi.

Drużyna Jaguars występuje obecnie w lidze PLFA 8, która jest 8-osobową (normalnie gra 11 zawodników) odmianą futbolu skierowaną do klubów rozwijających się, które kadrowo nie są jeszcze gotowe na występy w futbolu jedenastoosobowym. Dla osób mniej zorientowanych w temacie warto wspomnieć, że na boisku występują różne formacje – ofensywna, defensywna oraz specjalna – co wymaga od drużyn dość rozbudowanej obsady. - Liczba zawodników Jaguars jest wciąż bardzo płynna, jednak stałym rdzeniem drużyny jest 20 osób. Sztab szkoleniowy to doświadczony trener Paweł Kaźmierczak, który jest koordynatorem ofensywy Outlaws Wrocław – tłumaczy prezes.

Pytamy gdzie Jaguars rozgrywa swoje mecze oraz gdzie można nabyć bilety na takie wydarzenie - Swoje dotychczasowe mecze rozgrywaliśmy na stadionie gminnym „Bystrzycy” Kąty Wrocławskie, IV ligowego zespołu piłki nożnej. Wstęp na te mecze był bezpłatny, ponieważ chcemy przyciągnąć jak najwięcej osób. Pracujemy również nad tym, żeby „Topligowy” football zawitał w tym roku również do Kątów. Jest szansa, że jeden z ligowych meczy Outlaws rozegrany będzie na kąteckim boisku. Wszystko zależy od tego czy porozumiemy się z zarządcą boiska, o co nie jest niestety łatwo – relacjonuje Dąbrowski.

Będą rekrutować

- Okres przygotowawczy rozpoczyna się w maju, wtedy też zaczynamy treningi, a sezon startuje we wrześniu – dodaje Kamil Dąbrowski - W najbliższym czasie planowane są rekrutacje do drużyny, które najprawdopodobniej odbędą się na początku maja. Jedna w Kątach, druga w Środzie Śląskiej. Kandydat na zawodnika po pierwsze powinien lubić kontaktowe gry zespołowe i wysiłek fizyczny. Nie ma znaczenia czy ma się 120 kg czy 60 – to jeden z tych sportów gdzie każdy może znaleźć dla siebie miejsce na boisku – a samej gry można się szybko nauczyć – opowiada.

Zainteresowanie dyscypliną ciągle rośnie – Faktycznie jest to coś nowego i dla ludzi największym problemem są zasady tego sportu. Staramy się pomagać publiczności zatrudniając komentatora, który objaśnia na każdym meczu zasady gry – dodaje prezes.

W dzisiejszych czasach ważną formą komunikacji klubów z fanami stały się profile na portalach społecznościowych. Czy zatem Jaguars zamierzają stale aktualizować swój facebookową stronę? - Wraz ze startem sezonu ruszamy z fanpage pełna parą, a już w najbliższym czasie pokażą się „zajawki” tego co przygotowujemy na ten rok – zaprasza Kamil Dąbrowski.

pharom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA